Mgr. Dana Lasáková,
advokátní kancelář, Brno

ZAJÍMAVOSTI  

29.3.2015
Právo v životě podnikatele

22.3.2015
Pracovní právo v životě

8.3.2015
Poznat právo v životě

Více zajímavostí ...



telefon

+ 420 608 748 978

@

dana@lasakova.cz


domecek

Příkop 2a
602 00 Brno

Jste zde: Zajímavosti - Pracovní právo v životě

PRACOVNÍ PRÁVO V ŽIVOTĚ

Když se řekne pracovní právo, obvykle si pod tím klienti představí právo poskytující rámec pracovněprávním vztahům, tedy vztahům mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. A i když je to jen zjednodušující přístup, neboť problematika pracovního práva je ve skutečnosti mnohem širší právní disciplínou, pro účely tohoto článku postačí věnovat se poznání pracovního práva z tohoto „lidského“ hlediska.

Po absolvování školy jakéhokoli stupně a druhu se většina lidí nejprve snaží najít si zaměstnání. Ve skutečnosti se jen málokdo vrhne ihned po ukončení školní docházky do podnikání, proto studenti absolvují nejrůznější brigády, stáže a pohovory, vše za účelem získání představy, jak to ve světě dospělých chodí a jak se do života ekonomicky aktivního obyvatelstva sami zapojit.

A tak posléze, probojuje-li se člověk vítězně mnohdy několikakolovým výběrovým řízením, budoucí zaměstnavatel předloží budoucímu zaměstnanci k podpisu pracovní smlouvu, na základě které vznikne tzv. pracovní poměr. V pracovním poměru je zaměstnanec povinen pro zaměstnavatele vykonávat určitou práci a zaměstnavatel je povinen mu za vykonanou práci zaplatit mzdu. Uzavření pracovní smlouvy a výkon práce v pracovním poměru je odrazem práva v životě. Mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem se jedná de facto o „obchod“, na základě kterého každý z nich dostane, co potřebuje, zaměstnavatel další potřebné ruce k dílu, zaměstnanec peníze.

Obsahem pracovněprávního vztahu jsou vzájemná práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance. Jak zaměstnanec a zaměstnavatel zjistí, jaká mají práva a povinnosti? Základ je obsažen v pracovní smlouvě a zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění… Ale ruku na srdce, kdo skutečně rozumí tomu, co je v pracovní smlouvě psáno, a kdo si dá tu práci, aby se detailně seznámil se svými zákonnými právy a povinnostmi? Pracovněprávní vztah je jedním z nejdůležitějších vztahů v životě člověka, přesto mu člověk zpravidla příliš nerozumí a jen doufá, že všechno bude „nějak fungovat samo“, že nevznikne žádný problém.

Základní příklad neznalosti pracovního práva v životě se pravidelně objevuje při skončení pracovního poměru. Kolik lidí je, bůh ví proč, přesvědčeno, že existuje „výpověď dohodou“? Někde toto paskvilní slovní spojení slyšeli nebo četli a získali dojem, že je to jediný „dobrý“ způsob skončení pracovního poměru a do posledních sil budou trvat na tom, že chtějí pracovní poměr „vypovědět dohodou“. Žádná „výpověď dohodou“ však neexistuje. Skončit pracovní poměr lze buď vzájemnou dohodou (dvoustranný právní úkon učiněný současně zaměstnancem a zaměstnavatelem) a nebo na základě výpovědi (jednostranný právní úkon učiněný zaměstnancem nebo zaměstnavatelem).

Tak bych mohla s příklady o neznalosti pracovního práva pokračovat do nekonečna. Nebylo by ale pro zaměstnance a zaměstnavatele lepší, kdyby se dokonale ve svém vzájemném vztahu orientovali? Kdyby věděli, např. při splnění jakých podmínek může kdo z nich dát výpověď z pracovního poměru, za jakých podmínek lze (nebo musí) okamžitě skončit pracovní poměr, jaká jsou vzájemná práva a povinnosti při pracovní cestě a poskytování cestovních náhrad, za jakých podmínek je kdo povinen nahradit způsobenou škodu, jaké jsou nároky zaměstnance na dovolenou, jaké jsou nároky zaměstnavatele na kvalitu práce, pracovní docházku atd. atd.?

Svým klientům bez rozdílu toho, zda se ve svých pracovněprávních vztazích ocitnou na straně zaměstnavatele nebo zaměstnance, nabízím poskytnutí právních služeb, které jim poskytnou oporu při výkonu jejich práv a povinností a dosažení ochrany jejich oprávněných zájmů.

koupě.

Dana Lasáková
Brno, 22. 3. 2015

Zpět na Zajímavosti

 

copyright © 2013 - 2015, Mgr. Dana Lasáková, advokátka | webdesign